Chapter 06, Testbank, Question 036-038 The daily sales at a convenience store pr
ID: 3208647 • Letter: C
Question
Chapter 06, Testbank, Question 036-038 The daily sales at a convenience store produce a distribution that is approximately normal with a mean of 1340 and a standard deviation of 117. In your intermediate calculations, round z-values to two decimal places.
The probability that the sales on a given day at this store are more than $ 1405, rounded to four decimal places, is: .
The probability that the sales on a given day at this store are less than $ 1305, rounded to four decimal places, is: .
The probability that the sales on a given day at this store are between $ 1200 and $ 1300, rounded to four decimal places, is:
Explanation / Answer
mean is 1340 and sd is 117
a) P(x>1405)= P(z>(1405-1340)/117)=P(z>0.56) or 1-P(z<0.56), from normal distribution table it is 1-0.7123=0.2877
b) P(x<1305)=P(z<(1305-1340)/117)=P(z<-0.29)=1-P(z<0.29)=1-0.6141=0.3859
c) P(1200<x<1300)=P((1200-1340)/117<z<(1300-1340)/117)=(-1.2<z<-0.34)=P(z<1.2)-P(z<0.34)=0.8849-0.6631 =0.2218
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.