7. Use R to answer the following question. Copy and paste the code and answer fr
ID: 3209001 • Letter: 7
Question
7. Use R to answer the following question. Copy and paste the code and answer from R into your paper. In a class of 100 students, 25 have hardcover and 75 students have paperback textbooks. If you randomly choose 10 students in this class, find the probability that 2 of them have hardcover texts. 8. A recent national study showed that approximately 44.7% of college students have used Wikipedia as a source in at least one of their term papers. Let X equal the number of students in a random sample of size n = 31 who have used Wikipedia as a source. Use R to answer parts b, c, d and e. a). What is the distribution for X. Give the distribution name and values for the parameters. b) Find the probability that X is equal to 17. c) Find the probability that X is at most 13. d) Find the probability that X is bigger than 11. e) Find the probability that X is between 16 and 19, inclusive. f) Give the mean of X, and standard deviation for X.
Explanation / Answer
Result:
7. Use R to answer the following question. Copy and paste the code and answer from R into your paper. In a class of 100 students, 25 have hardcover and 75 students have paperback textbooks. If you randomly choose 10 students in this class, find the probability that 2 of them have hardcover texts.
P=25/100=0.25
> dbinom(2, size=10, prob=0.25)
[1] 0.2815676
8. A recent national study showed that approximately 44.7% of college students have used Wikipedia as a source in at least one of their term papers. Let X equal the number of students in a random sample of size n = 31 who have used Wikipedia as a source. Use R to answer parts b, c, d and e.
a). What is the distribution for X. Give the distribution name and values for the parameters.
Binomial distribution.
n=31, p=0.447
b) Find the probability that X is equal to 17.
dbinom(17, size=31, prob=0.447)
[1] 0.07532248
c) Find the probability that X is at most 13.
P( x 13)
pbinom(13, size=31, prob=0.447)
[1] 0.451357
d) Find the probability that X is bigger than 11.
P( x >11) = 1- P( x 10)
1-pbinom(10, size=31, prob=0.447)
[1] 0.8882576
e) Find the probability that X is between 16 and 19, inclusive.
pbinom(19, size=31, prob=0.447)-pbinom(16, size=31, prob=0.447)
[1] 0.1488671
f) Give the mean of X, and standard deviation for X.
> n=31
> p=0.447
> #mean:
> n*p
[1] 13.857
> # standard deviation
> sqrt(n*p*(1-p))
[1] 2.768198
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.