Eastman Publishing Company is considering publishing an electronic textbook abou
ID: 3209351 • Letter: E
Question
Eastman Publishing Company is considering publishing an electronic textbook about spreadsheet applications for business. The fixed cost of manuscript preparation, textbook design, and web-site construction is estimated to be $170,000. Variable processing costs are estimated to be $5 per book. The publisher plans to sell single-user access to the book for $45.
(a)
Build a spreadsheet model in Excel to calculate the profit/loss for a given demand. What profit can be anticipated with a demand of 3,700 copies?
For subtractive or negative numbers use a minus sign. ______
(c)
Use Goal Seek to answer the following question. With a demand of 3,700 copies, what is the access price per copy that the publisher must charge to break even?
If required, round your answers to two decimal places. ____
(a)
Build a spreadsheet model in Excel to calculate the profit/loss for a given demand. What profit can be anticipated with a demand of 3,700 copies?
For subtractive or negative numbers use a minus sign. ______
(c)
Use Goal Seek to answer the following question. With a demand of 3,700 copies, what is the access price per copy that the publisher must charge to break even?
If required, round your answers to two decimal places. ____
Explanation / Answer
a) here total cost =fixed cost+quantity*variable cost=170000+5*3700=188500
and total revenue =45*3700=166500
hence expected profit =revenue-cost =166500-188500=$-22000
b)let x be access price
for break even revenue=profit
3700x=188500
hence x=188500/3700=$50.95
please let me know if further clarification is required or needed any help in doing this in excel
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.