A waste tank containing a liquid of Bromide at a concentration of 1500 mg/L was
ID: 3209677 • Letter: A
Question
A waste tank containing a liquid of Bromide at a concentration of 1500 mg/L was released into a shallow disposal pit which is overlain by 2 m thick aquifer at a discharge rate of 4 m3/day for many years. The average linear groundwater velocity is 0.2 m/day. Also, assume that transverse dispersion in 20% of the longitudinal dispersion. Assume that disposal pit is located at xo = 0 and yo = 0. What would be the concentration of Bromide in a monitoring well located at x = 150 m and y =16 m? For longitudinal dynamic dispersivity (L), use L = 0.83 (Log (L))2.414. For Bessell function of the second order, use Appendix B or use besselk(1,x) from the Matlab command prompt.6:48 PM Problem3 M- 6 KB .'Il Verizon Close clear all DL= 21; DT-0.21; Co= 133; Q= 10 ; x= 1 : 1 :400; b=1.75; for i-llength (x) for j=1: length (y) DL=0.83*(log 10(1)^2.414)*v; DT-DL*0.2; p2= (v*x(i))/(2*DL ) ; p1=(Cot (Q/b) ) / ( 2 *pjt (DL+DT ) ^0.5); tt- (v 2)/(4*DL); p3-(tt* ((x (i)A2/DL) (y(j)2/DT)))0.5; ddebesselk(1,p3); % K= besselk(NU,2) is the modified Bessel function of the second kind, K nu(Z). c-pl*exp (p2) dd; end end3)) figure (1) surf (g') colorbar 400 e Email save Email Save
Explanation / Answer
Solution:
Here we have to calculate the concentration of this solution
Given data
Bromide = 1500 mg = 1.5 Gram
Volume V=1L
Mass = m
Molecular weight = M
Concentartion C= n/V = mol/L
Where n=m/M
we have m,but we have to calculate M for Br2
The periodic table provides the info
MBr =79.904
The formula is Br =79.904 amu
n=m/M
=1.5/79.904=0.0188 moles
Hence C = n/V = 0.0188/1
C = 0.0188 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.