Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random sample of 322 medical doctors showed that 180 had a solo practice. a) L

ID: 3216576 • Letter: A

Question

A random sample of 322 medical doctors showed that 180 had a solo practice.

a) Let p represent the proportion of all medical doctors who have a solo practice. Find a point estimate for p. (Use 3 decimal places.)

b) Find a 95% confidence interval for p. (Use 3 decimal places.)

lower limit

upper limit

Give a brief explaination of the meaning of the interval.

- 95% of the confidence intervals created using this method would include the true proportion of physicians with solo practices.

- 95% of the all confidence intervals would include the true proportion of physicians with solo practices.

- 5% of the all confidence intervals would include the true proportion of physicians with solo practices.

- 5% of the confidence intervals created using this method would include the true proportion of physicians with solo practices.

c) As a news writer, how would you report the survey results regarding the percentage of medical doctors in solo practice?

- Report the confidence interval.

- Report p(hat).

- Report p( hat) aling with the margin of error.

- Report the margin of error.

What is the margin of error based on a 95% confidence interval. (Use 3 decimal places.)

Explanation / Answer

Answer to part a)

The point estimate is = x/n

x = 180

n = 322

Point estimate P^ = 180/322 = 0.5590

.

Answer to part b)

Formula of 95% confidence interval is :

P^ - Z * SE , P^ + Z * SE

Se = square root of [P^*(1-P^)/n]

Se = square root [0.5590*0.4410/322]

SE = 0.0277

.

For 95% confidence level Z = 1.96

.

On plugging all the values we get:

0.5590 - 1.96 * 0.0277 , 0.5590 + 1.96 * 0.0277

0.5590 - 0.05429 , 0.5590 + 0.05429

0.5047 , 0.6133

.

The first interpretation is correct

.

Answer to part c)

The best way to report is by quoting the confidence interval in the report, It provides as a range that may contain the true proportion

.

Answer to part d)

The margin of error = Z*SE

Margin of error = 1.96 * 0.0277 = 0.05429

Margin of error = 0.054 .[Three decimal places]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote