100 women use a new pregnancy test, 44 of the women are actually pregnant. Of th
ID: 3216707 • Letter: 1
Question
100 women use a new pregnancy test, 44 of the women are actually pregnant. Of the women who are pregnant, 35 test positive. Of the women who are not pregnant, 8 of them test positive. Draw tree diagram and Calculate the probability for each event. Please write neatly and explain. Thank you so much!
1. A randomly selected test is negative, given the woman is not pregnant
2. A randomly selected test is positive
3. A randomly selected test is from a woman who is pregnant given it is negative
4. A randomly selected test is incorrect (false-positive or false-negative)
Explanation / Answer
here below is probabilty table:
1) randomly selected test is negative, given the woman is not pregnant =48/56=6/7
2)A randomly selected test is positive =43/100
3)A randomly selected test is from a woman who is pregnant given it is negative =9/57
4)A randomly selected test is incorrect =(8+9)/100=17/100
test positive test negative Total pregnant 35 9 44 not pregnant 8 48 56 Total 43 57 100Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.