The frequency distribution shown in the figure lists the number of hours per day
ID: 3217094 • Letter: T
Question
The frequency distribution shown in the figure lists the number of hours per day a randomly selected sample of teenagers spent watching tv. Determme what percent of the teenagers spent at least 2 hours but less than 4 hours watching tv.
Hours per day # of teenagers
0 </ x < 1 18
1 </ x < 2 31
2 </ x < 3 24
3 </ x < 4 38
4 </ x < 5 27
5 </ x < 6 12
6 </ < 7 15
Round answer to the nearest tenth of a %.. </ is less than or equal to.
Explanation / Answer
Total teenagers =18 + 31 + 24 + 38 + 27 + 12 + 15 = 165
Number of the teenagers spent at least 2 hours but less than 4 hours watching tv = 24 + 38 = 62
Hence percent of the teenagers spent at least 2 hours but less than 4 hours watching tv = (62/135)*100
= 45.925
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.