Use the sample information R = 40, sigma = 7.n = 13 to calculate the following c
ID: 3217171 • Letter: U
Question
Use the sample information R = 40, sigma = 7.n = 13 to calculate the following confidence intervals for u assuming the sample is from a normal population. (a) 90 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal places.) The 90% confidence interval is from to (b) 95 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal places.) The 95% confidence interval is from to (c) 99 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal places.) The 99% confidence interval is from to (d) Describe how the intervals change as you increase the confidence level. The interval gets narrower as the confidence level increases. The interval gets wider as the confidence level decreases. The interval gets wider as the confidence level increases. The interval stays the same as the confidence level increases. References WorksheetExplanation / Answer
here std error =std deviation/(n)1/2 =1.9415
for 90% CI, z=1.6449
hence confidence interval =sample mean -/+ z*std error =36.8066 ; 43.1934
b)for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =sample mean -/+ z*std error =36.1948 ; 43.8052
c)for 99% CI, z=2.5758
hence confidence interval =sample mean -/+ z*std error =34.9992 ; 45.0008
d)the interval gets wider as confidence interval increases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.