A battery manufacturer claims that the lifetime of a certain type of battery has
ID: 3217398 • Letter: A
Question
A battery manufacturer claims that the lifetime of a certain type of battery has a population mean of 40 hours and standard deviation of 5 hours. Let X represent the mean lifetime of the batteries in a simple random sample of size 100. a., If the claim is true, what is P (X lessthanorequalto 36.7)? Based on the answer to part a), if the claim is true, is a sample mean lifetime of 36.7 hours unusually short? If the claim is true. what is P(X lessthanorequalto 39.8)? Based on the answer to part c), if the claim is true, is a sample mean lifetime of 39.8 hours unusually short?Explanation / Answer
a) mean = 40 , s = 5 , n =100 , x = 36.7
By normal distribution formula,
z =( x- mean)/ ( s / sqrt(n))
= ( 36.7 - 40) / ( 5 / sqrt(100))
= -6.6
Now,we need to find p(z < -6.6)
p(x < 36.7) = p(z < -6.6) = 0
c)
mean = 40 , s = 5 , n =100 , x = 39.8
By normal distribution formula,
z =( x- mean)/ ( s / sqrt(n))
= ( 39.8 - 40) / ( 5 / sqrt(100))
= -0.4
Now,we need to find p(z < - 0.4)
p(x < 39.8) = p(z < - 0.4) = 0.3446
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.