Edit View History Bookmarks Window Help rmathxi.com StatisticsON2017 Homework: p
ID: 3217512 • Letter: E
Question
Edit View History Bookmarks Window Help rmathxi.com StatisticsON2017 Homework: practice problems- module 10 Score: 0 of 1 pt HW Score: 2 (x 6.5.5 Ques Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by u 64.3 in, and a standard deviation given by a -2.9 in. (a) If 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 65 in. (b) 39 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height less than 65 in. (a) The probability is approximately (Round to four decimal places as needed.) Dues the vari the vari my newsExplanation / Answer
Question 6.5.5
Part a
We are given µ = 64.3 and = 2.9
Here, we have to find P(X<65)
Z = (X - µ) /
Z = (65 – 64.3) / 2.9
Z = 0.241379
P(X<65) = P(Z< 0.241379) = 0.595369
Required probability = 0.595369
(By using excel or z-table)
Part b
We are given n = 39, µ = 64.3 and = 2.9
We have to find P(Xbar < 65)
Z = (X - µ)/ [/sqrt(n)]
Z = (65 – 64.3)/[2.9/sqrt(39)]
Z = 1.507413
P(Xbar<65) = P(Z< 1.507413) = 0.934148
Required probability = 0.934148
(By using excel or z-table)
Problem 6.5.11
We are given µ = 164, = 31
We have to find P(X>154)
P(X>154) = 1 – P(X<154)
Z = (X - µ) /
Z = (154 – 164)/31 = -0.32258
P(X<154) = P(Z<-0.32258) = 0.373506
P(X>154) = 1 - 0.373506 = 0.626494
Required probability = 0.626494
Problem 6.6.5
Correct answer: C. The distribution is not normal. The points are not reasonable close to a straight line.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.