The following table contains the probability distribution for X = the number of
ID: 3217552 • Letter: T
Question
The following table contains the probability distribution for X = the number of retransmissions necessary to successfully transmit a 1024K data package through a double satellite media. 12. Referring to Table 5-3. the probability of no retransmissions is___________. a) 0.50 b) 0.35 c) 0.10 d) 0.25 Referring to Table 5-3. the probability of at least one retransmission is ___________.a) 0.35 b) 0.25 c) 0.65 d) 0.05 Referring to Table 5-3, the mean or expected value for the number of retransmissions is ____________. a) 0.65 b) 0.25 c) 0.70 d) 1 Referring to Table 5-3, the variance for the number of retransmissions is ___________. a) 0.80 b) 0.20 c) 0.25 d) 0.27 Referring to Table 5-3. the standard deviation of the number of retransmissions is _____________. a) 0.519 b) 0.447 c) 0.894 d) 0.50Explanation / Answer
Q12.
P(X=0) = 0.35
Q13.
P(X>=1) = 0.35 + 0.25 + 0.05 = 0.65
Q14.
f= 1
fx = 1
Mean = fx / f = 1
Mean square = f x^2 / f = 1.8
Varriance = (Mean square) - (Mean)^2
Varriance = f x^2 - Mean^2 = 0.8
Stadard Dev= Var = 0.894
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.