Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to a Canadian census, the percentage of people aged 20 to 24 living wi

ID: 3218001 • Letter: A

Question

According to a Canadian census, the percentage of people aged 20 to 24 living with their parents was 56 5% m 2006 and 61.5% m 1996. In order to market products to adults living with their parents, you take a sample of 900 people in Canada between the ages of 20 and 24. Complete pail a through c. a) What is the sample mean and standard deviation of the proportion of people who lived with their parents in 2006? b) What is the sample mean and standard deviation of the proportion of people who lived who lived with their parents in 1996? c) What is the probability that your sample will contain a higher percentage of people living with their parents in 2006 than in 1996?

Explanation / Answer

a) p1=0.565

SD(p1) =(p1(1-p1)/n1)1/2 =0.017

b) p2=0.615

SD(p2) =0.016

c)here p2-p1=0.05

nad SD(p1-p2) =0.023

hence P(p2-p1<0)=P(Z<(0-0.05)/0.023)=P(Z<-2.159) =0.015

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote