A philanthropic organisation sent free mailing labels and greeting cards to a ra
ID: 3218527 • Letter: A
Question
A philanthropic organisation sent free mailing labels and greeting cards to a random sample of 100,000 potential donors on their mailing list and received 4696 donations.(a) Give a 99% confidence interval for the true proportion of those from their entire mailing list who may donate.(b) A staff member thinks that the true rate is 4.8%.
Given the confidence interval you found, do you find that rate plausible?
(a) What is the 99% confidence interval?
The 99% confidence interval is from __% to __%
(Round to two decimal places as needed.)
(b) Given the confidence interval you found, is the proposed true rate, 4.8%, plausible?
Explanation / Answer
a)here point estimate p=4696/100000=0.04696
and std error =0.0007
also for 99% CI, z=2.5758
hence confidence interval =mean -/+z*std error =0.0452 ; 0.0487 =4.52% to 4.87%
b) Yes as it falls in our confidence interval
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.