Explain please.. A sample of 25 cereal boxes of Granola Crunch, a generic brand
ID: 3218567 • Letter: E
Question
Explain please..
A sample of 25 cereal boxes of Granola Crunch, a generic brand of cereal, yields a mean (X¯X¯) weight of 1.02 pounds. The goal is to construct a 95% confidence interval for the mean weight (µ) of all cereal boxes of Granola Crunch.
Assume that the weight of cereal boxes is normally distributed with a population standard deviation () of 0.03 pounds.
X¯X¯
Select one:
a. 0.006
b. 0.002
c. 0.03
d. 1.02
The critical value (CV) used for a 95% interval estimate is
Select one:
a. 1.96
b. 1.64
c. 0.05
d. 0.025
The 95% confidence interval estimate of µ is
Select one:
a. 1.02 ± 0.012
b. 1.02 ± 0.098
c. 1.02 ± 0.128
d. 1.02 ± 0.059
Suppose you think that average weight of a cereal box of Granola Crunch is 0.9 pounds. In light of the sample evidence and at the 5% level of significance,
Select one:
a. Your claim is not statistically justified
b. Your claim is statistically justified
If we increase the confidence level (1-) from 0.95 to 0.99, the margin of error (ME) of the confidence interval estimate will
Select one:
a. increase
b. stays the same
c. decrease
d. be zero
Explanation / Answer
n = 25 , s = 0.03 , mean = 1.02
Standard error = s / sqrt(n)
= 0.03 / sqrt(25)
= 0.006
Answer is option A)
Step 1: Subtract the confidence level from 100% to find the level: 100% – 95% = 5%.
Step 2: Convert Step 1 to a decimal: 5% = 0.05.
Step 3: Divide Step 2 by 2 (this is called “/2”).
0.05 = 0.025. This is the area in each tail.
Step 4: Subtract Step 3 from 1 (because we want the area in the middle, not the area in the tail):
1 – 0.025 = .975.
Step 5: Look up the area from Step in the z-table. The area is at z=1.96. This is your critical value for a confidence level of 95%.
CI = mean + / -z * (s/sqrt(n))
= 1.02 + /- 1.96 * ( 0.03 / sqrt(25))
= 1.02 + / - 0.012
Answer is option A)
Suppose you think that average weight of a cereal box of Granola Crunch is 0.9 pounds. In light of the sample evidence and at the 5% level of significance,
a. Your claim is not statistically justified
If we increase the confidence level (1-) from 0.95 to 0.99, the margin of error (ME) of the confidence interval estimate will
a. increase
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.