Describe the sampling distribution of ^p. Assume the size of the population is 3
ID: 3219077 • Letter: D
Question
Describe the sampling distribution of ^p. Assume the size of the population is 30,000. n=800 p=0.0.598
A.)The Shape of the sampling distrbution of p is not normal because n<= 0.05N and np(1-p) <10
B.) The Shape of the sampling distrbution of p is not normal because n<= 0.05N and np(1-p) >=10
C.) The Shape of the sampling distrbution of p is approximately normal because n<= 0.05N and np(1-p) <10.
D.) The Shape of the sampling distrbution of p is approximately normal because n<= 0.05N and np(1-p) >=10.
Explanation / Answer
from above both the condition for normal approximation is satisfied.
D.) The Shape of the sampling distrbution of p is approximately normal because n<= 0.05N and np(1-p) >=10.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.