A major brand credit card firm is interested in estimating a Proportion of its c
ID: 3219206 • Letter: A
Question
A major brand credit card firm is interested in estimating a Proportion of its credit card holders that carry a non-zero balance at the end of the month and incur an interest charge.
A firm wants this estimate to be to within 3% with 98% Confidence.
Question 1: What is a minimum required Sample size for estimating a Proportion of credit card holders with non-zero balance at the end of the month if, according to current firm’s records,
70% of its credit card holders carry a non-zero balance at the end of the month?
632 credit card holders
897 credit card holders
1,263 credit card holders
None of the above
Question 2: What is a minimum required Sample size for estimating a Proportion of credit card holders with non-zero balance at the end of the month if no estimate of a Sample Proportion is available?
1,068 credit card holders
1,503 credit card holders
752 credit card holders
None of the above
Explanation / Answer
1) margin of error E =0.03
p=0.7
and for 98% CI, z=2.326
hence sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =1263
2)for no estimate p=0.5
hence sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =1503
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.