Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that you are in a class of 29 students and it is assumed that approximat

ID: 3219242 • Letter: S

Question

Suppose that you are in a class of 29 students and it is assumed that approximately 18% of the population is left-handed. (Give your answers correct to three decimal places.) (a) Compute the probability that exactly five students are left-handed.

Consider the following binomial random variables.

The number of melon seeds that germinate when a package of 45 seeds is planted (the package states that the probability of germination is 0.87.

(i) Find the mean. (Give your answer correct to one decimal place.)

(ii) Find the standard deviation. (Give your answer correct to two decimal places.)

Suppose that you are in a class of 29 students and it is assumed that approximately 18% of the population is left-handed. (Give your answers correct to three decimal places.)

(a) Compute the probability that exactly five students are left-handed.

Calculate the combinations by TI-83 calculator.
3 choose 2 =
30 choose 2 =
50 choose 3 =
14 choose 3 =

A single card is drawn from an ordinary deck.

The probability of getting a Spade Three is

The probability of getting a Three is

The probability of getting a Spade is

The probability of getting a Spade or a Three is

The probability of getting a Spade Three is

Explanation / Answer

Q.1 Suppose that you are in a class of 29 students and it is assumed that approximately 18% of the population is left-handed. (Give your answers correct to three decimal places.) (a) Compute the probability that exactly five students are left-handed.

P ( X= 5) = 29C5 * ( 0.18)5 * ( 0.82)24 = 0.19177

Q.2 The number of melon seeds that germinate when a package of 45 seeds is planted (the package states that the probability of germination is 0.87.

Here n = 45 and p = 0.87

(i) Find the mean = np = 45 * 0.87 = 39.2

(ii) Find the standard deviation = sqrt [ p(1-p) * n] = sqrt [0.87 * 0.13 * 45 ] = 2.256

Q.3

Calculate the combinations by TI-83 calculator.
3 choose 2 = 3C2 = 3
30 choose 2 = 30C2 = 435
50 choose 3 = 50C3 = 19600
14 choose 3 = 14C3 = 364

Q.4 A single card is drawn from an ordinary deck.

(a) The probability of getting a Spade Three is = 1/52

(b) The probability of getting a three is = NUmber of Threes / Total number of decks = 4/ 52 = 1/13

(c) THe probability of getting a spade is = Total number of spade/ Total number of cards = 13/52 = 1/4

(d) THe probability of getting a spade or a three is = P( a spade or a three) / Total numberof cards

= (13 + 4 - 1)/ 52 = 16/52 = 4/13

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote