A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion
ID: 3219487 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion of adults who say chocolate is their favorite ice cream flavor. Her estimate must be accurate within 2% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 46% of the respondents said their favorite flavor of ice cream is chocolate. (c) Compare the results from parts (a) and (b). (a) What is the minimum sample size needed assuming that no prior information is available? (Round up to the nearest whole number as needed.)Explanation / Answer
here margin of error E =0.02
and for 90% CI, z=1.6449
also for no prior estimate p=0.5
a) sample size =p(!-p)(z/E)2 =1691
b) for p =0.46 ; sample size =1681
c) for no prior estimate we require larger sample size.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.