We have the survey data on the body mass index (BMI) of 646 young women. The mea
ID: 3219647 • Letter: W
Question
We have the survey data on the body mass index (BMI) of 646 young women. The mean BMI in the sample was x¯= 26.8 . We treated these data as an SRS from a Normally distributed population with standard deviation = 7.2.
Give confidence intervals for the mean BMI and the margins of error for 90%, 95%, and 99% confidence.
Conf. Level Interval ( ± ± 0.01) margins of error ( ± ± 0.0001) 90% to 95% to 99% to
_________
Conf. Level Interval (±± 0.01) margins of error (±± 0.0001) 90% _____to ______ ________ 95% _____to______ __________ 99% _____to_______________
Explanation / Answer
Answers to all the parts being asked:
n=646
xbar = 26.8
Sigma = 7.2
Confidence level of 90%, 95%, and 99%
1. The interval is and Margin of error is @ 90%?
26.8 +/- 1.28*(7.2/sqrt(646))
=26.4374 to 27.1626
Margin of error = .3626
2. The interval is and Margin of error is @ 95%?
26.8 +/- 1.96*(7.2/sqrt(646))
=26.245 to 27.355
Margin of error =1.96*(7.2/SQRT(646))
=.5552
3. The interval is and Margin of error is @ 99%?
26.8 +/- 1.28*(7.2/sqrt(646))
=26.069 to 27.531
Margin of error =2.58*(7.2/SQRT(646))
=.7309
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.