Avicorp has a $11.4 million debt issue outstanding, with a 6.2% coupon rate. The
ID: 3221088 • Letter: A
Question
Avicorp has a $11.4 million debt issue outstanding, with a 6.2% coupon rate. The debt has semi-annual coupons, the next coupon is due in six months, and the debt matures in five years. It is currently priced at 95%of par value. a. What is Avicorp's pre-tax cost of debt? b. If Avicorp faces a 40% tax rate, what is its after-tax cost of debt? a. The pre-tax cost of debt is % per year. (Round to four decimal places.) b. If Avicorp faces a 40% tax rate, the after-tax cost of debt is %. (Round to four decimal places.)Explanation / Answer
Solution:
A. pre-tax cost of debt = r
Coupon payment = 6.2%*11.4/2 million= 0.3534 million
95%*11.4 = 0.3534*(1-/(1+r)^10)/r + 11.4/(1+r)^10
pre-tax cost of debt, r= 4.56%
B. after-tax cost of debt= 4.56%*(1-40%)=2.73%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.