Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have started a company and are in luck-a venture capitalist has offered to i

ID: 3221089 • Letter: Y

Question

You have started a company and are in luck-a venture capitalist has offered to invest. You own 100% of the company with 4.98 million shares. The VC offers $1.12 million for 770,000 new shares. a. What is the implied price per share? b. What is the post-money valuation? c. What fraction of the firm will you own after the investment? a. What is the implied price per share? The implied price per share will be $ per share. (Round to the nearest cent.) b. What is the post-money valuation? The post-money valuation will be $ (Round to the nearest dollar.) c. What fraction of the firm will you own after the investment? Your fractional ownership will be %. (Round to one decimal place.)

Explanation / Answer

a) A venture capitalist is being allotted 770,000 shares at the price of $1,000,000.therfore to calcuate implied share price we have to divide total funds invested by venture capitalist by number of shares alloted.

total funds invested by venture Captilist (I0) is $1,120,000
  
No. of shares to be alloted to VC (S0) is 770,000

Therefore , implied share price of shares (P0) is calcaulted by the formula

Implied share price =I0/S0

Subtitute the values in the formula:

=$1,120,000/770,000

=1.45

Implied share price is $1.45

b.To calculate post money valuation of the firm, first we need to calculate total number of share after allotment .

Total number of shares after funding.

No. of shares before allotment S1 is 4,980,000

No. of share to be alloted to VC (S0) is 770,000

Total no. of shares=4,980,000+770,000
   =5,750,000

Post money valution = S2*P0

    = 5,750,000*$1.45
   = $ 8,337,500

c) Percentage of holding remains after allotment to venture caplitalist is calculated on the basis of shares in hand (S1) and total number of shares (S2) after the allotment to venture venture capitalist

Hence % of holding is calculated

Percentage of Holding =S1/S2*100

Substitute the values in the formula

Percentage of holding = 4,980,000/5,750,000

       = 86.6%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote