A survey of 61,649 people included several questions about office relationships.
ID: 3221598 • Letter: A
Question
A survey of 61,649 people included several questions about office relationships. Of the respondents, 25.9% reported that bosses scream at employees. Use a 0.05 significance level to test the claim that more than 1/4 of people say that bosses scream at employees. How is the conclusion affected after learning that the survey is an online survey in which Internet users chose whether to respond? Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method. Use the normal distribution as an approximation of the binomial distribution.
Explanation / Answer
here null hypothesis: p=0.25
alternate hypothesis: p>0.25
std error =std deviation/(n)1/2 =0.0017
hence test stat z=(phat-p)/std error =(0.259-0.25)/0.0017 =5.1607
for above p value =0.0000
as p value is less then 0.05 level we reject null hypothesis and conclude that more than 1/4 of people say that bosses scream at employees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.