A doctor wants to estimate the HDL cholesterol of all 20-to 29- year-old females
ID: 3222217 • Letter: A
Question
A doctor wants to estimate the HDL cholesterol of all 20-to 29- year-old females. How many sunjects are needed to estimate the HDL cholesterol within 3 point with 99% confidence assumming =10.1?
Suppose the doctor would be content with 95% confidence. How does thedecrease in confidence affect the sample size required?
A 99% confidences level level requires ___subjects.
(Round up to the nearest whole number as needed.)
A doctor wants to estimate the HDL cholesterol of all 20-to 29- year-old females. How many sunjects are needed to estimate the HDL cholesterol within 3 point with 99% confidence assumming =10.1?
Suppose the doctor would be content with 95% confidence. How does thedecrease in confidence affect the sample size required?
. .A 99% confidences level level requires ___subjects.
(Round up to the nearest whole number as needed.)
Explanation / Answer
standard deviation =10.1
let the required no of subjects be n
standard deviation of sample mean = /n = 10.1/n
margin of error for 99% confidence level is 2.575*(standard deviation of sample mean) i.e 2.575*(10.1/n)
so 2.575*(10.1/n) = 3
n = (2.575*10.1/3) =8.669
n = 75.15 i.e n=76
A 99% confidences level level requires 76 subjects.
margin of error for 95% confidence level is 1.96*(standard deviation of sample mean) i.e 1.96*(10.1/n)
so 1.96*(10.1/n) = 3
n = (1.96*10.1/3) =6.599
n =43.54 i.e n=44
A 95% confidences level level requires 44 subjects.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.