The Wall Street Journal reported that long term Treasury bonds had a mean return
ID: 3222588 • Letter: T
Question
The Wall Street Journal reported that long term Treasury bonds had a mean return of 24.03% in 2008. Assume that the returns for the long term Treasury bonds were distributed as a normal random variable, with a mean of 24.03 and a standard deviation of 10.
If you select a random sample of 4 Treasure bonds from this population, what is the probability that the sample would have a mean return of...
d. less than 0 (a loss)?
e. between 10 and 20 ?
f. greater than 10 ?
g. Compare your results in parts (d) through (f) to those in parts (a) through (c)
Explanation / Answer
for std error of mean =std deviation/(n)1/2 =5
d)P(X<0)=P(Z<(0-24.03)/5)=P(Z<-4.806)=0.0000
e)P(10<X<20)=P(-2.806<-0.806)=0.2101-0.0025=0.2076
f)P(X>10)=1-P(Z<-0.2806)=1-0.0025=0.9975
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.