A teacher wishes to study the amount of time students in his statistics course s
ID: 3223572 • Letter: A
Question
A teacher wishes to study the amount of time students in his statistics course spend each week in study for the course. He believes that the average should be the nominal 6 hours (two hours outside class for every hour in class). So he has the students keep track of and report the time spent in study during a typical week. A total of 9 students respond. The average time spent is 6.5 hours with a standard deviation of 2 hours. Is this enough evidence to show that the average time is not 6 hours of studying?Explanation / Answer
Null Hypothesis H0: The average time spent by students is 6 hrs.
Alternative hypothesis H1: The average time spent by students is not 6 hrs.
We conduct two-tail t-test to test for the hypothesis.
standard error of the time spent = standard deviation / Sqrt(number of students)
= 2/sqrt(9) = 0.6667
t = (observed average - hypothesized average)/ standard error = (6.5 - 6)/0.6667 = 0.75
Degree of freedom = number of students - 1 = 9 - 1 = 8
p-value for t = 0.75 at degree of freedom, 8 is 0.2374
For two-tail test p-value = 2 * 0.2374 = 0.4748
As, the p-value is greater than 0.05, we fail to reject the null hypothesis and conclude that the average time spent by students is 6 hrs. So, there is not enough evidence to show that the average time is not 6 hours of studying.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.