Each part of each exercise is worth 3 points. 1. A normal probability plot appea
ID: 3223585 • Letter: E
Question
Each part of each exercise is worth 3 points. 1. A normal probability plot appears in Figure 6-23 on page 231 of the textbook. a. Use R to write the following function. usage npp (data, x label, y label, title) arguments data vector of observations in a sample x label: a label for the horizontal axis y label: a label for the vertical axis title title of the plot npp0 produces a normal probability plot for the observations in data. You may not use qqnorm to write npp b. Use npp to produce a normal probability plot for the data in the second column of Table 6-6 on page 230 of the textbook. The plot should be similar to the plot in Figure 6-23. 2. After you flip a coin, the probability that a head appears on the upward facing side is p. Consider the following experiment. You continuously fip the coin until k consecutive heads appears. Assume that k >0. If k 3 and p-0.7, then a possible outcome of this experiment is the following outcome, HH THTTTHTHTHHH where H represents a head and T represents a tail. a. Determine the algebraic expression for the expected number of tails that appear for k 0 and 0Explanation / Answer
A.3) Given,
SD=3.6
n=15
H0: µ=75.2
H1: µ>75.2
=0.05
Z(/2)=1.65(as it is a one tail test)
A.a) for H0 to be rejected
(x- µ )/{SD/sqrt(n)} should be greater than 1.65
i.e, x-75.2/{3.6/sqrt(15)}>1.65
solving we get, x>76.73
hence for H0 to be rejected, the x values should be ranging from 76.73 to infinity
A.b) Given, mean(µ)=77.0
H1 is true
to find the power of hypothesis when H1 is true
first we need to find X(critical value) for which type 2 error can be committed
we fail to reject null if Z statistic is less then 1.65
1.65=x-75.2/{3.6/sqrt(15)}
solving, we get
x=76.73
now we need to calculate the probability of committing type 2 error (fail to reject null)
Z={76.7337-77/3.6/sqrt(15)}
solving, we get
Z=-0.28649
type 2 error is given as, P(Z<-0.28649)=0.3897
power of hypothesis is 1-0.3897=0.6103
A.c) probability of type 2 error is 0.3897 as explained above
A.4) Given,
values 7.9 11.3 6.9 12.7 13.2 8.8 9.3 10.6
sample mean(x)=10.0875
SD=2.250992
to estimate confidence interval for population mean
CI is given as
CI=X±Z/2*SD/sqrt(n)
10.0875±1.96*2.25/sqrt(8)
solving we get
8.52833<mean<11.64667
hence the confidence interval for mean is given as (8.52833, 11.64667)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.