Suppose that we have the the following data on the amount of pressure it takes t
ID: 3224193 • Letter: S
Question
Suppose that we have the the following data on the amount of pressure it takes to crack a certain type of tempered glass (in the 1000s of psi):
7.2, 9.4, 8.3, 8.7, 7.5, 8.1
7.2 9.4 8.3 8.7 7.5 8.1 If we assume that this data in normally distributed, find point estimates for each of the following. a) The population mean. b) The population variance c) The value that separates the largest 9% of all values in the distribution of pressures from the smallest 91%. d) The standard error of your estimator in part a.Explanation / Answer
solution A:
estimate of population mean=sample mean=x bar
=sum/total
=7.2+9.4+ 8.3+ 8.7+7.5+8.1/5
=49.2/6
sample mean=8.2
Solutionb:
estimator of population variance=sample variance =0.64
We will compute this formula in 4 steps.
Step 1: Find the mean. (X¯¯¯)
here: X¯¯¯=8.2.
Step 2: Create the following table.
Step 3: Find the sum of numbers in the last column to get.
(xiX¯¯¯)2=3.2
Step 4: Calculate variance using the above formula.
var=(xiX¯¯¯)2/n1=3.2/61=0.64
Solutionc:
critical value is 91% and confidence level is 1.70
z=1.7
x to b efound
x bar=8.2
s=0.8
z=x-mean/stddev
1.7=x-8.2/0.8
9.56
Annswer 9.56
Solutiond:
standard error=SE=
=sqrt(0.64)/sqrt(6)
=0.327
data data-mean (data - mean)2 7.2 -1 1 9.4 1.2 1.44 8.3 0.1 0.01 8.7 0.5 0.25 7.5 -0.7 0.49 8.1 -0.1 0.01Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.