Previously 10.9% of workers had a travel time to work of more than 60 minutes. A
ID: 3224315 • Letter: P
Question
Previously 10.9% of workers had a travel time to work of more than 60 minutes. An urban economist believes that the percentage has increased since then. she randomly selects 65 workers and finds 10 of them have a travel time to work that is more than 60 minutes. Test the economist's belief at the alpha = 0.06 level of significance. identify the null and alternative hypotheses. H_0:p H_1: p Use technology to find the P - value. P-value = (Round to three decimal places as needed) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer.Explanation / Answer
in order to solve this problem we use test for proportion of sample :
z = (p - P)/sqrt(P*(1-P)/n) where P = 0.109, p = 0.846, n = 65
so z = -1.97388 and the corresponding pvalue is obtained using Z table.
p-value = 0.024248
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.