A sample of 25 pieces of laminate used in the manufacture of circuit boards was
ID: 3225445 • Letter: A
Question
A sample of 25 pieces of laminate used in the manufacture of circuit boards was selected, and the amount of warpage (in.) under particular conditions was determined for each piece, resulting in a sample mean warpage of 0.0639 and a sample standard deviation of 0.0063. (b) Calculate an interval for which you can have a high degree of confidence that at least 95% of all pieces of laminate result in amounts of warpage that are between the two limits of the interval. (Use a 99% tolerance interval. Round your answers to four decimal places.)
Explanation / Answer
given that,
n=25 pieces
xbar=0.0639
s=0.0063
alpha=0.01
t24,0.01=2.4322
test statistic,
t(n-1),alpha=(xbar-u)/(s/sqrt(n))
u=xbar-(s/sqrt(n))*t(n-1),alpha or u=xbar+(s/sqrt(n))*t(n-1),alpha
= 0.0639 -((0.0063/sqrt(25))*2.4322) or u =0.0639 +((0.0063/sqrt(25))*2.4322)
u= 0.06083543 u=0.06696457
" 0.06083543 <u<0.06696457"
interval for which you can have a high degree of confidence that at least 95% of all pieces of laminate result in amounts of warpage that are between the two limits of the interval
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.