The Bureau of Labor Statistics is planning the next yearly survey to determine t
ID: 3226143 • Letter: T
Question
The Bureau of Labor Statistics is planning the next yearly survey to determine the average cost of a summer vacation for a US family. The following standards have been set a confidence level of 95% and an error of less than $100. Past research has indicated that the standard deviation should be $656. What is the required sample size? What would happen to your results if you use a sample smaller than the required sample size? What would be the required sample size if the BLS standards specify a 99% confidence level instead? You can either do the calculations on your own, or use the "Calculating required sample size" Excel template).Explanation / Answer
a)
let sample size be n
standard deviation = 656
standard deviation of average cost of a summer vacation = 656/n
margin of error for 95% confindence interval is 1.96*(standard deviation of average cost) i.e 1.96*(656/n)
1.96*(656/n) = 100
n = 1.96*656/100 = 12.8576
n = 12.85762 = 165.32 ~166
required sample size is 166
b)
if you use a sample smaller than the required sample size i.e 166 the error will be greater than $100
c)
margin of error for 99% confindence interval is 2.575*(standard deviation of average cost) i.e 2.575*(656/n)
2.575*(656/n) = 100
n = 2.575*656/100 = 16.892
n = 16.8922 = 285.339 ~ 286
required sample size is 286
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.