A Wireless News article on July 6, 2008 found that in a random survey of 600 cel
ID: 3226442 • Letter: A
Question
A Wireless News article on July 6, 2008 found that in a random survey of 600 cell phone users, 372 would use a Bluetooth device while driving in order to comply with the law. a Construct a 99% confidence interval for the proportion of all cell phone users who will use Bluetooth technology while driving to comply with the law. b One cell phone manufacturer wishes to estimate the proportion of cell phone users that will use Bluetooth technology while driving. To do so, they will construct a 99% confidence interval. If they want the interval to be no wider than 5 percentage points, how many cell phone users must they sample if they use the Wireless News article to estimate p in their calculation?Explanation / Answer
Answer) n = 600 x = 372
The sample proportion p = x / n = 372 / 600
p = 0.62
(a) We need to determine 99% Confidence Interval
The formula for the confidence interval is
p +/- Z* sqrt(pq/n)
0.62 +/- 2.58 * sqrt(0.62(1-0.62) / 600)
0.62 +/- 0.05113
Hence, 99% confidence interval is (0.56887, 0.67113)
(b) We need to determine the sample size here
Margin of Error must not be wider than 5% points
So, M.E = 5% = 0.05
M.E = Z * sqrt(p(1-p) / n)
So, Margin of Error must not be wider than 5% points
0.05 > 2.58* sqrt(0.62(1-0.62) / n)
0.05 > 1.2523/sqrt(n)
sqrt(n) < 1.2523 / 0.05
sqrt(n) < 25.046
n < 627.30
Hence, the sample size must be lesser than 628 to get the interval no wider than 5 percentage points
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.