Using a standard deck of cards, find the probability of each: Draw one card, the
ID: 3226808 • Letter: U
Question
Using a standard deck of cards, find the probability of each: Draw one card, the card is a club or a heart or a king. Draw one card, the card is an eight or a queen or a spade. Three cards are drawn from a deck without replacement. What is the probability of selecting a heart and a diamond and another diamond. In one town, 70% of adults have health insurance. Six adults are selected at random from the town, find the probability of each: All six have health insurance. All six do not have health insurance. At least one has health insurance.Explanation / Answer
2. p = .70
a.P(X=6) = 6C6(.7^6)(.3^0) = .118
b.1-P(X=6) = 1-.118 = .882
c, P(X>=1) = 1-P(X=0) = 1- 6C0(.7^0)*(.3^6) = .999
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.