A sample mean, sample standard deviation, and sample size are given. Use the one
ID: 3226863 • Letter: A
Question
A sample mean, sample standard deviation, and sample size are given. Use the one-mean t-test to perform the required hypothesis test about the mean, mu, of the population from which the sample was drawn. Use the critical-value approach. x bar = 137, s = -142, n = 20, H_0: mu = 132. H_a: mu notequalto 132, alpha = 0.1 Select one: A. Test statistic: t = 0.35. Critical values: t = plusminus 1.729. Do not reject H_0. There is not sufficient evidence to conclude that the mean is different from 132. B. Test statistic: t = 1.57. Critical values: t = plusminus 1.645. Do not reject H_0. There is not sufficient evidence to conclude that the mean is different from 132. C. Test statistic: t = 0.35. Critical values: t = plusminus 1.645. Do not reject H_0. There is not sufficient evidence to conclude that the mean is different from 132. D. Test statistic:t = 1.57. Critical values: t = plusminus 1.729. Do not reject H_0. There is not sufficient evidence to conclude that the mean is different from 132.Explanation / Answer
t = (x-U)/(s/sqrt(n)) = (137-132)*sqrt(20)/14.2= 1.57
t-value for df = 20-1 = 19 at 0.1 alpha is 1.729 from the tables.
Hence, d is the correct option
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.