Find the value of the test statistic z using z = p - p/Squareroot pq/n. A claim
ID: 3227328 • Letter: F
Question
Find the value of the test statistic z using z = p - p/Squareroot pq/n. A claim is made that the proportion of children who play sports is less than 0.5, and the sample statistics include n = 1316 subjects with 30% saying that they play a sport. A) 29.62 B) 14.51 C) -29.62 D) -14.51 Use the given degree of confidence and sample data to construct confidence interval for the population mean mu. Assume that the population has a normal distribution. Thirty randomly selected students took the calculus final. If the sample mean was 87 and the sample standard deviation was 110, construct a 99 percent confidence interval for the mean score of all students. A) 89.53Explanation / Answer
Q-4
Z=(phat-p)/sqrt(p*(1-p)/n)
=(0.30-0.5)/sqrt(0.5*(1-0.5)/1316)
=-14.51
Q-5
Sample size n=30
Degree of freedom =n-1=30-1=29
Critical t at 99% confidence tc=2.756
So99%confidence interval = Mean±tc*s/sqrt(n)
=87±2.756*11/sqrt(30)
=(81.47 92.53)
So, part-D is asnwer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.