Consider the following hypotheses: H_0: Mu = 8, 100 H_A: Mu notequalto 8, 100 Th
ID: 3227640 • Letter: C
Question
Consider the following hypotheses: H_0: Mu = 8, 100 H_A: Mu notequalto 8, 100 The population is normally distributed with a population standard deviation of 650. Compute the value of the test statistic and the residing p-value for each of the following sample results. For each sample, determine if you can 'reject/do not reject" the null hypothesis at the 10% significance level Use Table 1. (Negative values should be Indicated by a minus sign. Round "test statistic" values to 2 decimal places and "p-value" to 4 decimal places.) a. x- = 8, 130; n = 140 Do not reject H0 b. x- = 8, 130; n = 290 Do not reject H0 c. x- = 7, 840; n = 38 Reject H0 d. x- = 7, 870; n = 38 Reject H0Explanation / Answer
as wer know that std error =std deviation/(n)1/2
and test stat =(X-mean)/std error
hence from above
a 0.55 0.5850 DO not reject Ho b 0.79 0.4319 DO not reject Ho c -2.47 0.0137 reject Ho d -2.18 0.0292 reject HoRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.