According to the U.S. Census Bureau, the mean salary of college graduates is $52
ID: 3227764 • Letter: A
Question
According to the U.S. Census Bureau, the mean salary of college graduates is $52,200, whereas the mean salary of those with “some college” is $36,800
A random sample of 100 college graduates provides a sample mean salary of $55,000. Assuming that the standard deviation = $3000. Perform a hypothesis test to determine whether the population mean salary of college graduates has increased, using the level of significance a = 0.10 Note: Do the following
a) State the hypotheses ( H0: (mu) = ? , Ha: (mu) … ? )
b) Find the value of Zcrit and state the rejection rule
c) Calculate Zdata
d) State the conclusion and then interpret your result
Explanation / Answer
a) null hypothesis:Ho mean<=52200
alternate hypothesis: Ha: mean >52200
Zcritical =1.2816
rejection rule z>1.2816
c) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =300
test stat Z data=(X-mean)/std error =(55000-52200)/300 =9.3333
d)as Z data is higher then critical value; we conclude that population mean salary of college graduates has increased,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.