Historically, 10% of the homes in Florida have radon levels higher than recommen
ID: 3228281 • Letter: H
Question
Historically, 10% of the homes in Florida have radon levels higher than recommended by the Environmental Protection Agency. Radon is a weakly radioactive gas know to contribute to health problems. A city in north control Florida has hired an environmental consulting group to determine whether it has a greater than normal problem with this gas. A random sample of 200 homes indicated that 25 had radon levels exceeding EPA recommendations. (a) Construct a 95% confidence interval for the population proportion of homes with excessive levels of radon. (b) Use alpha = 0.05 significance level. Conduct the most appropriate hypothesis test. (c) You would like to write a 95 percent confidence interval for population proportion of homes with excessive levels of radon, with a margin of error equal to E = 0.02. How many homes should you ask to be sampled?Explanation / Answer
Answer to part a)
Population proportion P = 10% = 0.10
Sample size = 200
x = 25
Sample Proportion p^ = 25/200 = 0.125
Standard error (SE) = sqrt(p*(1-p)/n)
SE = sqrt(0.1 * 0.9 /200)
SE = 0.02121
.
Formula confidence interval is:
p^ - Z*SE , p^ + Z*SE
.
For 95% the value of Z = 1.96
.
On plugging the values in the formula of confidence interval we get:
0.125 - 1.96 *0.02121 , 0.125 + 1.96 * 0.02121
0.125 - 0.04157 , 0.125 + 0.04157
0.08343, 0.16657
.
Answer to part b)
The most appropriate hypothesis can be as follows
Null hypothesis : Population proportion is 10% or 0.10
Ho: P = 0.10
Alternate hypothesis : Population proportion is greater than 10%
Ha: P > 0.10
.
The formula of test statistic is :
Z = (p^ - p) / SE
Z = (0.125 - 0.10) / 0.02121
Z = 1.18
.
On referring to the Z table we get
P(Z < 1.18) = 0.881
Since it is a right tailed test
P value = 1 - 0.881 = 0.119
.
Inference:
Since P value 0.119 is greater than the significance level 0.05
We fail to reject the null hypothesis
.
Conclusion: Thus we conclude that the population Proportion P is 10% or 0.10
.
Answer to part c)
Zc for 95% level is 1.96
E = 0.02
p = 0.1
(1-p) = 0.9
.
formula of sample size is
n = p*(1-p)*(Z/E)^2
n = 0.1 *0.9 * (1.96 /0.02)^2
n = 864.36
Thus the sample size must be 865
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.