A random sample of the amounts for 22purchases was taken. The mean was $49.8649.
ID: 3228315 • Letter: A
Question
A random sample of the amounts for 22purchases was taken. The mean was $49.8649.86, the standard deviation was $23.9323.93, and the margin of error for a 95% confidence interval was $10.6110.61. Assume that t *n1equals=2.0 for the 95% confidence intervals.
a) To reduce the margin of error to about $5, how large would the sample size have to be?b) How large would the sample size have to be to reduce the margin of error to
$1.0?
a) The new sample size should be
(Round up to the nearest integer.)
b) The new sample size should be
Explanation / Answer
a. Margin of error = E=(z*sd)/sqrt(n) n=(z*sd/E)^2 for E=5, z=1.96 for 95% CI and sd=23.93 Hence n=((1.96*23.93)/5)^2=88 b. Here E=1 Hence n=((1.96*23.93)/1)^2=2200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.