Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Bureau of Labor Statistics reported that the yearly income of dentists in th

ID: 3228375 • Letter: T

Question

The Bureau of Labor Statistics reported that the yearly income of dentists in the year 2012 was $110,000. A sample of 81 dentists, which was taken in 2013 income of $ 120,000. Assume the standard deviation of the population of dentists' incomes in 2013 is $ 36,000. a. We want to test to determine if there has been a significant increase in the average yearly income of dentists. Provide the null and the alternative b. Compute the test statistic. c. Determine the P - value: and at 95% confidence, test the hypothesis.

Explanation / Answer

null hypothesis: mean =110000

alternate hypothesis: mean >110000

b) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =4000

hence test stat z=(X-mean)/std error =(120000-110000)/4000 =2.5

c) p value =0.0062

for p value is less then 0.05 level we reject null hypothesis.

There is sufficient evidence to conclude that mean has increased in 2013.

for 95% CI, z=1.96

hence confidence interval =sample mean -/+ z*Std error =112160.1 ; 127839.9

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote