This exercise uses the normal probability density function and requires the use
ID: 3228423 • Letter: T
Question
This exercise uses the normal probability density function and requires the use of either technology or a table of values of the standard normal distribution The cash operating expenses of the regional phone companies during the first half of 1994 were distributed about a mean of $29.54 per access line per month, with a standard deviation of $2.55. Company N's operating expenses were $34.70 per access line per month in the first half of 1994. Estimate the percentage of regional phone companies whose operating expenses were higher than those of Company N. ______________ %Explanation / Answer
from normal distribution z=(X-mean)/std deviation
P(X>34.70)=1-P(Z<(34.70-29.54)/2.55)=1-P(Z<2.0235)=1-0.9785 =0.0215 ~2.15%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.