Suppose a quality control specialist wants to use the mean of a random sample si
ID: 3228444 • Letter: S
Question
Suppose a quality control specialist wants to use the mean of a random sample size n = 35 to determine the average fat content of a large shipment of hamburgers. The value of sigma = .25 oz. What can he assert with 95% confidence about the maximum size of his error? Now use the above information to create a confidence interval for mu. Suppose your sample mean in the above experiment is 3 oz. of fat per burger. With 95% confidence, what can you say about the upper and lower bound of a confidence interval for the population mean?Explanation / Answer
1)here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.0423
for 95% CI, z=1.96
hence maximum error =margin of error =z*std error =0.0828
2)confidence interval =sample mean -/+ margin of error =2.9172 ; 3.0828
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.