The resistances of a certain type of thermistor are specified to be normally dis
ID: 3228450 • Letter: T
Question
The resistances of a certain type of thermistor are specified to be normally distributed with a mean of 10, 000 ohms and a standard deviation of 500 ohms, at a temperature of 25oC. Thus, only about 2.3% of these thermistors should produce resistances in excess of 11, 000 ohms. The exact measurement of resistances produced is time-consuming, but it is easy to determine whether the resistance is larger than a specified value (say, 11, 000). For 100 thermistors tested, 5 showed resistances in excess of 11, 000 ohms. Do you think the thermistors from which this sample was selected fail to meet the specifications? Why or why not?
please show all steps
Explanation / Answer
Data:
n = 100
p = 0.023
p' = 0.05
Hypotheses:
Ho: p 0.023
Ha: p > 0.023
Decision Rule:
= 0.05
Critical z- score = 1.644853627
Reject Ho if z > 1.644853627
Test Statistic:
SE = {(p (1 - p)/n} = (0.023 * (1 - 0.023)/100) = 0.01499033
z = (p' - p)/SE = (0.05 - 0.023)/0.0149903302165096 = 1.801161123
p- value = 0.0358387
Decision (in terms of the hypotheses):
Since 1.8011611 > 1.644853627 we reject Ho
Conclusion (in terms of the problem):
The proportion if failing thermistors is more than 2.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.