a company makes three types of cars, midsize and SUV. A compact car requires 20
ID: 3228562 • Letter: A
Question
a company makes three types of cars, midsize and SUV. A compact car requires 20 hours of labor and $10,000 in supplies. A midsize car requires 30 hours of labor and $15,000 in supplies. An SUV requires 35 hours of labor and $25,000 in supplies. Each week the company has 4000 labor hours available and 2 million dollars to spend on supplies. Each compact car brings a profit of $5,000, each midsize car brings a profit of $6,000 and each SUV brings a profit of $10,000. The weekly total demand for all of the cars is at most 75 cars. The goal is to maximize weekly profits. I need to determine what is the objective function, labor constraint and demand constraint.
Explanation / Answer
Let x, y and z represents the number of cars to be manufactured in order to achieve maximum profit.
Objective function,
Max Z = 5000x + 6000y + 10000z
subject to,
Labor constraint
20x + 30y + 35z <= 4000
Demand Constraint
x + y + z <= 75
Supplies constraint
10000x + 15000y + 25000z <= 2000000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.