A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type
ID: 3228719 • Letter: A
Question
A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with = 3.3. (Round your answers to two decimal places.)
(a) Compute a 95% CI for when n = 25 and x = 51.7. , watts
(b) Compute a 95% CI for when n = 100 and x = 51.7. , watts (
c) Compute a 99% CI for when n = 100 and x = 51.7. , watts
(d) Compute an 82% CI for when n = 100 and x = 51.7. , watts
(e) How large must n be if the width of the 99% interval for is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.) n =
Explanation / Answer
Part-a
95% CI = 51.7±1.96*3.3/sqrt(25)=( 50.4064 52.9936)
Part-b
95% CI = 51.7±1.96*3.3/sqrt(100)=( 51.0532 52.3468)
Part-c
99% CI = 51.7±2.58*3.3/sqrt(100)=( 50.8486 52.5514 )
Part-d
82% CI = 51.7±1.34 *3.3/sqrt(100)=( 51.2578 52.1422)
Part-e
Width =1
So margin of error E =1/2=0.5
So, sample size n>= (z*/E)2=(2.58*3.3/0.5)2=289.952784
So sample size n=290
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.