Rolf Steps is the production manager for a local manufacturing firm. This compan
ID: 3229044 • Letter: R
Question
Rolf Steps is the production manager for a local manufacturing firm. This company produces staplers and the other items. The holding cost is $2 per unit per year. The cost of setting up the production line for this is $25. There are 200 working days per year. The production rate for this product is 80 per day. If the production order quantity is 200 units, what was the daily demand (rounded to the nearest whole unit)? The demand during the lead-time is normally distributed with a mean of 40 and a standard deviatic of 4. If the company wishes to maintain a 90 percent service level, how much safety stock should be heExplanation / Answer
Answer:
Z value for 90% upper limit = 1.282
X= mean+z*sd
= 40+1.282*4
=45.128
=46 uints
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.