Hawk & Hummingbird Airline wants to determine the proportion of passengers that
ID: 3229780 • Letter: H
Question
Hawk & Hummingbird Airline wants to determine the proportion of passengers that bring only carry-on luggage to the flight from New York to Boston. In a random sample of 195 passengers, 43 passengers had only carry-on luggage.
Is there enough evidence to conclude that more than 20% of all passengers have only carry-on luggage? Perform the appropriate test at a = 0.10.Enter the test statistic in the first box and your decision in the second box ( 0 if you reject and 1 if you don't (i.e if you accept)
Find the p-value of the test in part (b). (Note: Instead of usual 5% tolerance the tolerance on p value is set at 0.005 to take care of small values. Please be careful to enter up to 3 decimal places in case your p value is large)
Find the minimum sample size required in order to estimate the proportion of passengers who have only carry-on luggage to within 2% with 90% confidence, if it is known that this proportion is at most 0.34.
Explanation / Answer
let P= proportion of passengers that bring only carry-on luggage to the flight from New York to Boston
here P=43/193=0.2228, n=193
H0:p=0.2 and H1:p>0.2
SE(P)=sqrt(p(1-p)/n)=sqrt(0.2*(1-0.2)/193)=0.0288
we use z-test and z=(P-p)/SE(P)=(0.2228-0.2)/0.0288=0.7917
one tailed P-value=0.2143
since P-value is more than alpha=0.1 so we fail to reject H0 and conclude that P=0.2=20%
second part p=0.34
SE(p)=sqrt(0.34*(1-0.34)/n)
with (1-alpha)*100% confidence margin of error of p=z(alpha/2)*SE(p)
with 90% confidence margin of error=z(0.1/2)*SE(P)=1.645*sqrt(0.34*(1-0.34)/n)
or,0.02=1.645*sqrt(0.34*(1-0.34)/n)
or,sqrt(0.34*(1-0.34)/n)=0.02/1.645
or,sqrt(0.34*(1-0.34)/n)=0.0122
or,0.2244/n=0.0122*0.0122
or,n=0.2244/(0.0122*0.0122)=1507.66 (next whole number is 1508)
answer is 1508
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.