An article reported that 5% of married couples in the United States are mixed ra
ID: 3229878 • Letter: A
Question
An article reported that 5% of married couples in the United States are mixed racially or ethnically. Consider the population consisting of all married couples in the United States. (a) A random sample of n = 150 couples will be selected from this population and p, the proportion of couples that are mixed racially or ethnically, will be computed. What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of p? (Round your standard deviation to four decimal places.) mean standard deviation
Explanation / Answer
Given p = 0.05 n=150
Mean = n*p = 0.05*150 = 7.5
Standard Deviation = SQRT[(p(1-p)/n] = Sqrt[(0.05*0.95)/150] = 0.0178
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.