An educator claims that the dropout rate for freshmen in a certain college is mo
ID: 3231099 • Letter: A
Question
An educator claims that the dropout rate for freshmen in a certain college is more than 20%. Last year, from a random sample of 200 freshmen students 49 withdrew.
A. The null hypothesis would not be rejected at any level of significance.
B. At a level of significance of 0.05 the null hypothesis would be rejected, but not at 0.1
C. The null hypothesis would not be rejected at either level of significance, 0.1 and 0.05
D. At a level of significance of 0.1 the null hypothesis would be rejected, but not at 0.05
Explanation / Answer
this is a case of population proportion testing .
given that P = 0.2 and p = 49/200 = 0.245
The test statistic is a z-score (z) defined by the following equation.
z = (p - P) /
Compute the standard deviation () of the sampling distribution.
= sqrt[ P * ( 1 - P ) / n ]
so sqrt(0.2*(1-0.2)/200)= 0.0282
putting the value in the z formula = (0.245-0.2)/0.0282 = 1.595
now lets use the z table to check the z critical values at 0.05 and 0.1
for 0.05 = -1.6449
for 0.1 = -1.2816
as in both the cases , the calculated Z score is greater than the Z critical value , hence we reject null in favor of altenate hypothesis.
hence it would be rejected in both the cases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.