A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old fe
ID: 3231358 • Letter: A
Question
A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the mean HDL cholesterol within
2 points with 99 % confidence assuming S= 12.6 based on earlier studies?
Suppose the doctor would be content with 95 % confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required?
- A 99% confidence level requires _______subjects. (Round up to the nearest subject.)
- Therefore, a 99% confidence level with a margin of error of 2 points requires _________ subjects.
Explanation / Answer
A doctor wants to estimate the HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the mean HDL cholesterol within 2 points with 99 % confidence assuming S= 12.6 based on earlier studies?
s = 12.6
E = 2
n = ((z*s)/E)^2
z value for 99 % CI = 2.5758
n = ((2.5758*12.6) / 2)^2
n = 263
Suppose the doctor would be content with 95 % confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required?
z-value for a 95 % CI = 1.96
n = (1.96*12.6/2)^2 = 152
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.