A consumer organization estimates that over a 1-year period 18% of cars will nee
ID: 3231369 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1-year period 18% of cars will need to be repaired once, 7% will need repairs twice, and 3% will require three or more repairs. What is the probability that a car chosen at random will need a) no repairs? b) no more than one repair? c) some repairs? a) The probability that a car will require no repairs is (Do not round.) b) The probability that a car will require no more than one repair is (Do not round.) c) The probability that a car will require some repairs is (Do not round.)Explanation / Answer
a) probability that car require no repair =1-0.18-0.07-0.03=0.72
b)probabilty =P(X<=1)=0.72+0.18=0.90
c)probabilty =1-P(X=0)=1-0.72=0.28
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.